teisipäev, 29. märts 2011

kitsebeebid

Meie 5 uut kitse on nüüd kõik ära poeginud. Esimesena poegis Meeta, kes sai kolmikud poisid. Kõik on ilusad suured talled ja Meeta on hea ema, kellel jätkub piima kõigi kolme poisi jaoks. Kitsedele tegime ajutised vaheaiad, kuhu pidime vaatevälja piiramiseks panema peale linad. Muidu kui nad mõnda lammast või kitse teisel pool aeda näevad ei jää sellest vaheaiast midagi järgi :-). Järgmiseks talveks ehitame korralikud tugevad aedikud igale kitsele eraldi. Need 5 uut kitse sain täiesti ootamatult. Ma nimelt ei suutnud vastu panna kiusatusele, kui lugesin "Soovist", et ära anda 5 tiinet kitse :-). Tõime nad siis kohale, tegime parasiiditõrjed ja ravisime paaril kitsel udarapõletikku ja siis jäime huviga ootama tallede sündi. Tallede isa nägin ma nende kitsede eelmises kodus ka ja nii võimast sikku pole ma veel näinudki ( ega ma muidugi palju pole sikkusid näinud ka :-) ).
Pärast Meetat poegis Mari, kes sai kaksikud- ühe poisi ja ühe plika. Õhtul vaatsin nad veel üle ja nii tragid talled olid. Hommikul lauta minnes avastasin nad aga surnuna. Kui Marit lüpsin avastasin ka ilmse põhjuse. Ühest udarast tuli rohkem verd kui piima. Oleksin pidanud kitsed ikka enne poegimist juba eraldi aedikutesse panema. Nad olid muidu üsna sõbralikult viiekesi koos suures aedikus, aga ilmselt mõne pisitüli käigus sai Mari udar viga. Ja üksteise tallede vastu on nad lausa üllatavalt sõbralikud. Kui võõras tall ligi tuleb, siis lakutakse ta üle ja ka udara alla lastakse lahkelt. Lambad on meil küll palju julmemad võõraste tallede suhtes. Võib-olla on asi selles, et nad nii järjest poegisid või ka sellest, et need talled on ikka väga sarnased :-).
Pärast Mari poegis Lontkõrv, kes samuti sai poisi ja tüdruku. Talled on tragid ja ema tubli.
Lontkõrva järel poegis Mamma, kes sai poja ja tütre. Mammaga aga on see jama, et tal on väheke piima ainult ühes udaras ja seegi udar on otsapidi peaaegu maani, nii et talled ei oska sellest udarast juua. Nii peavadki need talled minu peale lootma- käin siis muudkui lauda vahet neid söötmas. Kui Mari udar on terveks saanud, siis proovin need talled temale sokutada. Ehk õnnestub.
Kõige viimasena poegis Kaari. Talle sündisid kolmikud- kaks tüdrukut ja üks poiss. Või õigemini sündisid nad mulle, kuna ka Kaaril on väga vähe piima praegu. Üks tütar sündis väga väiksena- kaalus kõigest kilo. Tema on meil toas, kuni kosub. Õnneks on ta väga tragi.
Kui laudas toimetamas käin, siis võtan selle väikse kaasa ta ema juurde, et side neil ei kaoks. Juhuks kui Kaaril peaks millalgi piima juurde tulema. Teisi kahte talle käin ka juurde söötmas.

Järgmise nädala lõpust alates võime oodata juba ka lammaste poegimisi. Ma millalgi arvasin, et selleks ajaks on lumi juba sulanud- oh mind lihtsameelset :-)

12 kommentaari:

 1. Teil lausa kitsesadu ju :)))Palju õnne ja õnne ka algavaks lammaste pudenemiseks :)

  VastaKustuta
 2. Palju õnne ka minu poolt uute ilmakodanike sünni puhul!

  VastaKustuta
 3. Lahedad pätakad! Palju õnne!

  VastaKustuta
 4. Oi kui palju nunnukaid:)
  Kas kavatsed kitse karja suurendada või lähevad enamus talled müüki?
  Ega seda lume sulamist ootavad vast kõik ja no sellist talve pole ma enne näinud kus peab märtsi lõpus veel lund kühveldama:D

  VastaKustuta
 5. Poisid lähevad kõik peale ühe müüki- 10 eurot sikk. Kitsedest otsin uue kodu kahele vanemale, kes kehvalt piima annavad ( üks praktiliselt ei annagi). Nemad annan tasuta kellelegi lemmikloomadeks- nad on väga hea iseloomuga toredad loomad. Teiste kitsedega veel vaatan. Tahaks ikkagi karja suurendada. Väga hea põlvnemisega sikk on juba karja leitud ja plaanid on kuskil kolme aasta jooksul korralik 20 lüpsikitsega põhikari tekitada. Järgmine aasta tuleb kindlasti rohkem kitsi ka müüki, kuna siis peaks tiined olema kuskil 10 kitse.
  Aga mine sa tea, võib-olla müün ka see aasta mõne kitse vähemaks. Oleneb nüüd kuidas karjamaad tehtud siia küla keskele saame. Eks siis annan teada.

  VastaKustuta
 6. Õnne ja jõudu minugi poolt!

  VastaKustuta
 7. ja toa talle nimi on nüüd kati

  VastaKustuta
 8. Oi, millist rõõmu kuulda! Jätkuvalt ikka karjaõnne teile sinna ja kannatlikku vastupidamist beebidega! Eks ole hoolt ja valu aga ka rahulolu, kõik käsikäes. Puha valged tillud, nimeabi on vaja? Üks võiks olla ju Lumemari? Ja mis need valgendamisvahendid olidki?
  Kriips on tubli, igaks juhuks ikka pakun Kriidile- Kõuepilvekesele lutipiima juurde. Vähemalt tulevad edaspidi kah tormijooksuga ligi. Meil veel ainult Trinity väheke võõrastab. Suupärast peab käes olema, siis murrab temagi massiga ligi. Täna öösel käisin juba passimas, aeg ilmselt läheneb.

  VastaKustuta
 9. Karjaõnne ikka vaja! Lambad peaksid meil ju ka varsti poegima hakkama- nagu sul Trinitygi.Nimeabi meil vaja ei lähe, aga tänud pakkumast. Mul tütrele väga meeldib talledele nimesid panna :-).
  Meil nüüd veidi kergemaks läinud, kuna need 2 kitse, kes vähe piima andsid on nüüd paremini hakanud andma ja seetõttu pean juurde söötmas käimas ainult ühte kitsetalle ja siis on veel üks, kes veel toas on ja kosub.

  VastaKustuta
 10. Kui toredad tallekesed:) Jõudu sulle!

  VastaKustuta
 11. Praegu neid kitsetallekeste pilte vaadates on küll kahju, et eelmisel aastal enda kitsed paaritamata jätsin. Nad on ikka imearmsad :)
  Jõudu sulle tallekestega!

  Julika

  VastaKustuta